Otwierając sklep należy rzecz jasna zadbać o jego wyposażenia. Produkty, które będziemy sprzedawać muszą zostać odpowiednio wyselekcjonowane, tak aby trafiły w gusta jak najszerszego grona odbiorców. Towary to jednak nie wszystko. Niezależnie od branży, bardzo ważne są bowiem wszelkiego rodzaju meble sklepowe, dzięki którym nadamy naszej placówce atrakcyjnego i funkcjonalnego wyglądu, a także stosownie wyeksponujemy wszystko, co będzie miało za zadanie przyciągnąć uwagę klientów. Z tego względu ów meble muszą zostać dobrane świadomie, aby spełniany wszystkie swoje funkcje. Czym więc kierować się przy ich zakupie?

 

supermarket-435452_640Zacznijmy od podstaw

Elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest naprawdę sporo. Aspekty elementarne dotyczą kwestii związanych między innymi z czystością. Wszelkie regały, szafki czy półki muszą być odporne na brud, a także umożliwiać jego szybkie i sprawne usuwanie. Oczywiście niezbędna będzie odpowiednia wytrzymałość. Jej poziom zależny jest od ciężaru towaru, który zostanie postawiony, więc warto dokonać stosownych pomiarów. Na dłuższą metę odradza się jednak korzystanie z mebli drewnianych, zwłaszcza, gdy nasz sklep jest wielobranżowy. Przy sporych obciążeniach w dość szybkim czasie zostaną one zużyte, co będzie wiązało się z koniecznością ich wymiany, a to zaś łączy się z dodatkowymi kosztami.

Dlatego też, jeśli nasze produkty są zróżnicowane i jest ich przede wszystkim sporo, zaleca się skorzystanie z rozwiązań solidniejszych. Regały metalowe czy druciane z pewnością spełnią wszelkie oczekiwania. Przede wszystkich czas ich eksploatacji jest nieporównywalnie dłuższy, niż w przypadku drewna. Często także tego rodzaju półki oraz szafki posiadają szeroką możliwość konfiguracji. Jesteśmy w stanie odpowiednio regulować ich wysokość, a także rozmieszczenie, dzięki czemu aranżacja naszego sklepu stanie się dużo prostsza. Ponadto wszelkie solidne płyty sprawią, iż cała konstrukcja będzie w pełni stabilna.

 

canned-food-570114_640Niska cena to nie wszystko

Bardzo często, aby zbilansować ogólny rachunek kosztów, największą uwagę podczas zakupu mebli sklepowych zwraca się na kryterium ekonomiczne. Niższa cena nie zawsze jednak zapewni nam odpowiednią jakość. Może zdarzyć się również, że zakupione regały czy szafki nie będą spełniać wymogów BHP. W takim przypadku, w razie kontroli, musimy liczyć się z ewentualnymi karami, dlatego warto czasem wydać nieco więcej i mieć poczucie, iż wszelkie kryteria dotyczące higieny i bezpieczeństwa pracy zostaną spełnione. Mowa tu chociażby o rodzaju lakieru, który został użyty przy konstruowaniu poszczególnych elementów. Jeżeli ma on mieć do czynienia z żywnością, powinien być odporny na bakterie, a także inne czynniki, które są w stanie popsuć jedzenie, jak na przykład woda.

Poza tym, o czym zostało już wspomniane, wziąć pod uwagę należy wiele innych kwestii. Podstawową jest mobilność mebli lub jej brak. Zmiany w układzie poszczególnych sekcji w sklepie są bardzo częste, dlatego warto dysponować regałami, które w łatwy i szybki sposób będzie można przemieścić. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze sklepem wielobranżowym czy supermarketem, który zmienia swoje wnętrze w zależności od sezonu. Dobrze by było, aby systemy montażu poszczególnych regałów były nieskomplikowane. Przy wyładunku towaru na półki często bowiem zdarza się, iż trzeba je albo obniżyć albo umiejscowić wyżej, tak, aby wszystkie produkty mogły się zmieścić. Gdy zawiasy, na których półki są montowane, uniemożliwią ich swobodne przemieszczenie, praca przy wyładunku będzie dłuższa, co z pewnością przełoży się na efektywność pracowników. Niezwykle istotne są także wszelkie zabezpieczenia, które mają chronić przed wypadkami losowymi, jak na przykład kolizja wózków sklepowych z regałami.

 

showcase-603111_1280Rozwiązania specjalistyczne

Dość spory segment, który składa się na ogólne wyposażenie sklepów, stanowią meble specjalistyczne. Mowa tu między innymi o różnego rodzaju chłodniach i lodówkach. W tym przypadku zachowanie wszelkich aspektów bezpieczeństwa jest szczególnie istotne. Nie oznacza to jednak, iż nie mogą one posłużyć do odpowiedniego wyeksponowania towaru. Bardzo pomocne może okazać się w tym oświetlenie. Halogeny czy niewielkie świetlówki sprawią, iż produkty będą bardziej widoczne. Należy zwrócić uwagę również na to, jak poszczególne komponenty są rozmieszczone, tak aby żaden towar nie był zakryty, co niestety zdarza się często.

Biorąc pod uwagę sprzęt specjalistyczny nie sposób nie wspomnieć również o wyposażeniu sklepów z ubraniami, a także narzędziami. Wszelkie wieszaki i haczyki mogą być idealnym rozwiązaniem na przedstawienie posiadanego sprzętu. Muszą jednak charakteryzować się wytrzymałością, aby wszystko zostało utrzymane w jednym miejscu. W przypadku odzieży warto zastanowić się nad różnego rodzaju zabezpieczeniami, które uniemożliwią sytuację, w której poszczególne spodnie czy bluzki poplątają się między sobą.

Wybór odpowiednich mebli sklepowych to nie lada wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, które sprawią, iż klient w naszym sklepie będzie czuł się w sposób niezwykle komfortowy. Trzeba także zadbać o to, aby nie miał on problemów ze znalezieniem określonego produktu.