Podjęcie decyzji o otwarciu sklepu zoologicznego i wybór jego lokalizacji to zaledwie pierwszy etap pracy. Kolejny krok to znalezienie odpowiedniego wyposażenia, funkcjonalnego, ale przecież niekoniecznie drogiego.

W Polsce sklepy zoologiczne najczęściej prowadzą pasjonaci i hobbyści, którzy doskonale znają się na zwierzętach, ale brakuje im wiedzy na temat tego, jak najlepiej zaaranżować przestrzeń ich sklepu. W tej sytuacji mogą skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy, która doradzi, a nawet zaprojektuje powierzchnię handlowo-wystawową lub mogą we własnym zakresie szukać najlepszego wyposażenia.

sklep zoologiczny3Projektowanie przestrzeni

Jeśli sami aranżujemy nasz sklep i planujemy jego wyposażenie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które potem mogą znacznie ułatwić funkcjonowanie takiej placówki handlowej.

Przede wszystkim, warto zadbać, żeby wnętrze było wygodne pod względem komunikacyjnym. Ważne, żeby przejścia pomiędzy regałami były szerokie, nawet dla wózka z dzieckiem. Oczywiście, nie można z tym przesadzać, bo trzeba również umieścić meble i regały. Należy wprowadzić podział ze względu na poszczególne grupy zwierząt. Nie warto zapominać również o dodatkowych elementach funkcjonowania takiego sklepu, jak np. system doprowadzający wodę do akwarium czy wygodne zaplecze, gdzie można bez problemu czyścić klatki zwierząt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAEstetyka i funkcjonalność

Wyposażenie sklepów zoologicznych należy do wyposażenia specjalistycznego. Warto zainwestować w woliery. Ich wielką zaletą jest duża przestrzeń dla ptaków, a do tego często przyciągają uwagę klientów ciekawym designem. Nierzadko wykorzystuje się również regały dla ptaków. Oczywiście wielkość tych regałów bywa różna, np. dwuklatkowe, czteroklatkowe. Do tego można również dokupić przystawkę dla kanarka.

Warto również zaopatrzyć się w regały akwarystyczne z kilkoma poziomami akwariów, które również są bardzo efektowne pod względem wizualnym. Do tego często każde akwarium jest doświetlane osobną świetlówką. Dobrze jest także dokupić kaskady dla wodnych roślin.

Dla gryzoni najlepszym rozwiązaniem będzie specjalna lada, najlepiej kilkupoziomowa, obsługiwana zarówno z tyłu, jak i z przodu. Zwierzęta prezentują się bardzo atrakcyjnie w takiej ladzie i są doskonale widoczne. Można wykorzystać również boks dla gryzoni. Nie należy również zapominać o terrarium, najlepiej również kilkupoziomowym, a także o jego dodatkowym wyposażeniu (np. żarówki grzejne).

Ważnym działem, który może zwiększyć obroty sklepu, jest wędkarstwo. Tutaj można również zaopatrzyć się w specjalne lady, prezentujące akcesoria dla wędkarzy. Oprócz tego, nie wolno również zapominać o tradycyjnych regałach sprzedażowych, np. na różne karmy i akcesoria.