Właściwe przechowywanie i równocześnie dobra ekspozycja produktów mrożonych i/lub łatwopsujących, to, obok odpowiedniego rozmieszczenia towarów w całym sklepie, jedne z najważniejszych problemów, jakie stają przed właścicielami. Istotna jest również kwestia sięgania po towar, ponieważ zależnie od tego, czy klienci biorą go z półek sami, czy też podawany jest przez sprzedawców, wymagane są inne rozwiązania.

F_SYDNEY-3_1

Przeznaczenie urządzeń chłodniczych

Wśród urządzeń chłodniczych można wymienić:

  • regał chłodniczy,

  • szafa chłodnicza,

  • witryna chłodnicza,

  • lada chłodnicza.

Szafy oraz regały chłodnicze służą do przechowywania i eksponowania różnego rodzaju produktów, po które klienci sięgają sami. Są to napoje, wszystkie typy nabiału, paczkowane wędliny, gotowe sałatki i posiłki. Szafy chłodnicze odróżniają od regałów drzwi, dzięki którym na schłodzenie produktów zużywa się mniejsze ilości energii, są one również lepiej zabezpieczone przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Regały oraz szafy to funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na wyeksponowanie dużych ilości produktów na relatywnie niedużej powierzchni sklepu, ponieważ ze względu na nieduże rozmiary opakowań, każdy mebel chłodniczy posiada wiele półek.

Witryny i lady chłodnicze stosowane są przede wszystkim na stoiskach obsługiwanych przez pracowników, a także w sklepach mięsnych i rybnych, nierzadko także w cukierniach. Witryny szczególnie dobrze sprawdzają się w tym ostatnim zastosowaniu, ponieważ ze względu na półki pozwalają na bardzo dobrą ekspozycję ciast i tortów. Lady z kolei pozwalają klientom na obejrzenie mięsa, ryb, wędlin i serów, które kroi i podaje sprzedawca. Oba typy urządzeń nie pozwalają klientom na dotknięcie towaru, jedynie na jego oglądanie, ale pracownicy z drugiej strony mają do niego swobodny dostęp. Takie rozwiązanie sprawia również, że urządzenia zużywają mniej energii na chłodzenie produktów, ponieważ ciepłe powietrze napływa do środka tylko z jednej strony.

Bardzo ważną zaletą każdego urządzenia jest wykonanie z materiałów odpornych na korozję, nie wchodzących w reakcje z żywnością oraz bardzo łatwych w czyszczeniu, dzięki czemu żywność przechowywana jest w odpowiednich warunkach, spełniających właściwe normy sanitarne.